Úvodní stránka » nabídka » Tipy a Inspirace » Rady při pořizování postele

Rady při pořizování postele

Každý člověk ulehá denně ke spánku, a aniž by si to uvědomoval, čeká, že se vzbudí odpočinutý a plný energie. Málokdo si však uvědomuje, že vydatnost a kvalitu spánku, a přeneseně i celého života, ovlivňuje i to na čem spí. Průměrný člověk totiž spí třetinu dne, což v praxi znamená, že např. šedesátiletý člověk prospal již dvacet let svého života. Z tohoto důvodu by tedy žádný rozumný člověk, kterému není lhostejno, kde stráví třetinu svého života, neměl nákup svého budoucího lůžka podcenit. Zde jsme pro Vás připravili několik rad, které byste při nákupu postele měli určitě vzít v potaz:

1. Postel by si měl člověk vybírat podle svých rozměrů a hmotnosti. Minimální délka lůžka se vypočítá tak, že k výšce člověka připočtete tzv. patní prostor, tj. délku nataženého chodidla (Výška postavy + 11 až 24 cm). Kupujete-li dvojlůžko, řídí se jeho délka výškou vyššího partnera. Šířka lůžka se řídí šířkou ramen při poloze na zádech s tím, že ruce jsou volně položené podél těla. Stručně řečeno – kupte si největší postel, jakou si můžete dovolit a na kterou máte dostatek místa.

2. Postel musí mít dostatečnou výšku - alespoň 30 cm nad podlahou (hygienické minimum je 25 cm), nejen kvůli pohodlnému vstávání, ale také s ohledem na prach a proudění vzduchu. Dobrý standart je 40 až 50 cm, pro starší a méně pohyblivé osoby až 60 cm.

3. Lehací plocha je základ zdraví. Na lůžku musí být při ležení a spaní dosaženo uvolnění svalového napětí, protože tělo si po celodenním duševním i fyzickém vypětí žádá odpočinek a uvolnění. Pokud je lehací plocha tvrdá a rovná, páteř se na ní otlačuje, a proto se člověk při spánku často otáčí, což je pro tělo únavné. Pokud je lehací plocha příliš měkká, opět se člověk podvědomě napíná, neuvolní se a spánek je nekvalitní.

4. Nejdůležitější částí postele je matrace – zjišťujte její složení, nosnost, odvětrávání . Matrace by měla být vnitřně pružná (musí podepírat tělo, aby člověk při obracení ve spánku vydával minimum energie), prodyšná, na povrchu měkká, v ideálním případě se snímatelným potahem a letní a zimní stranou. Přestože mnoho výrobců a prodejců uvádí velmi dlouhou životnost matrace, pamatujte, že matrace by se měla přibližně po 10 letech vyměnit za novou, neboť po takové době i přes veškeré čištění a provětrávání do sebe nasaje tolik solí, tuků, čpavků a dalších látek včetně obávaných roztočů, že našemu zdraví už rozhodně neprospěje.

5. Rošt postele by měl být dostatečně prodyšný, snadno čistitelný a měl by Vás unést. Z hlediska vzdušnosti jsou nejvhodnější lamelové rošty Kupujete-li postel s lamelovým roštem, zjistěte si, zda je možné jej polohovat, zda je možné nastavovat tuhost lamel podle váhy uživatele. Rošt by měl být vždy kompatibilní s matrací, tzn. je nutné zakoupit matraci, která se umí danému roštu přizpůsobit.

6. Postel musí umět „dýchat“, provětrávání je základní a nezbytný požadavek na správné fungování každé postele. Lehací plocha musí být odspodu vždy dobře odvětrávaná. Pokud je pod lehací plochou úložný prostor, musí být konstrukčně zajištěno i jeho odvětrávání.

7. Kupujete-li dvojlůžko pamatujte na to, že každý z partnerů by měl mít vlastní matraci a lamelový rošt, vyhnete se tak tzv. trampolínovému efektu. Neplatí to u pevného roštu, u matrací ovšem vždy.

8. Nikdy nekupujte zajíce v pytli. Nezapomeňte si na lůžko lehnout a dobře jej vyzkoušet. Na správné posteli bude při poloze na boku osa páteře rovná, při ležení na zádech pak ve svém fyziologickém zakřiveném tvaru. Vyzkoušejte si také, kolik energie vás stojí změna polohy. Vždyť za noc se otočíte v průměru 80x.

9. S postelí je to jako s člověkem. Podle vzhledu nemůžete soudit charakter. A proto, kupujete-li postel, chtějte vědět, co se skrývá uvnitř, je to důležité obzvlášť u čalouněného nábytku. Dobrý prodejce však dokáže nabídnout krásnou postel s kvalitním vnitřkem.

10. Pečlivě vybírejte. Zvolte si místo, kde postel koupíte. Nevybírejte jen podle ceny.Prohlédněte sizboží které jsme pro vás zařadili do našeho e-shopu s nábytkem ZDE.
Internetový prodej nábytku , e-shop s nábytkem Jihlava, nábytek Fux